Оцінка рухомого майна

Рухоме майно це все майно, що не відноситься до нерухомості, тобто це матеріальні об’єкти, які можуть бути переміщені без заподіяння їм шкоди чи руйнації
Оцінка рухомого майна

“Рухоме майно” – матеріальний об’єкт, який може бути переміщений без заподіяння шкоди. До рухомї власності відносять власність у матеріальній формі, яке не являться нерухомістю” (Національний стандарт №1).

Оцінка майна здійснюється згідно і з національним стандартом №1, а також, коли наявність частки комунальної чи держваної власності, згідно із Методикою оцінки майна, затвердженої Постановою КМУ № 1891 від 10.12.2003 р.

Класифікація власностей має враховувати суттєвої різниці, які існують не тільки між рухомими і нерухомими об’єктами, але й за його елементами структури. Навіть між рухомістю й нерухомістю не може бути чіткого розмежування. Адже існують об’єкти, які можуть переміщувати до монтажу, але за призначенням виконувати функції можуть тільки у складі нерухомості. Саме тому їх до монтажу та після демонтажу можуть оцінювати по різному, або ж включають їхню вартість до складу нерухомості.

Основна масса машин, обладнання для проведення вводу в експлуатацію потребує створення фундаментів, які не є рухомістю, хоча й до їх виготовлення входить балансова вартість встановленого об’єкту, вона не може бути включена до ціни продажу цієї рухомості, якщо остання буде продаватись окремо і буде встановлена у іншому виробничому приміщенні.

Необхідно розуміти, що саме рухомість є у складі основних фондів і також у якості оборотних засобів, оскільки вони можуть мати певну специфіку при оцінці та у базі необхідних для цього даних.

Оцінка машин і обладнання

Машини й обладнання є особливою часткою рухомої власності. Щоб провести правильно оцінку має бути уточнена інформація, щодо рівня зносу, тому, що швидкість накопичення зносу не може бути однакова і не є рівномірною для різних видів машин та різного обладнання.

Оцінку обладнання групують за такими видами:

основне технологічне;
допоміжне обладнання виробничого призначення;
транспортне;
офісне – комп’ютерна та копіювальна техніка, техніка зв’язку.

Інколи до цього списку включають виробничий і господарський інвентар, у тому числі меблі.

В яких випадках потрібна оцінка майна?

 • Страхування;
 • Визначення розміру нанесенного збитку;
 • В консультативних цілях;
 • При поділі ( визначення частки);
 • В бухгалтерських цілях;
 • Внесення до статутного фонду;

Для проведення професійної експертної оцінки потребуєеться подати наступні документи:

 • Документи, які підтверджують право на Ваш об’єкт (товарний чек, чи квитанція про купівлю);
 • Відомості стосовно місця та умови зберігання;
 • Довідка, яка свідчить про балансову вартість, з переліком наданого для оцінки власності (для юридичних осіб), печаткою підприємства та завірена підписом бухгалтера
 • Сертифікати якості чи другі документи, які можуть підтвердити справжню якість товару (не обов`язково)
 • Фотографії обладнання, яке потребує оцінки;
 • Документи, які підтверджують власника.